Weterynarze mówią, że nie ma potrzeby przejmować się nadmiernie zaćmą, ale co robić, kiedy pies ma zmrużone, czerwone oczy?
Twój ulubieniec wygląda jak gangster (tyle, że bez cygara w zębach). Co robić?
U psów chorych na zaćmę jako powikłanie może wystąpić zapalenie tęczówki, które rozwija się, gdy w oku objętym zaćmą dochodzi do wycieków z soczewki, co powoduje bolesny stan zapalny.
Kiedy więc u psa dotkniętego zaćmą zauważymy zaczerwienienie oczu, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. „Schorzenie nieleczone może doprowadzić do jaskry, która jest chorobą znacznie poważniejszą”, przestrzega dr Ker- ry Ketring, weterynarz okulista z prywatną praktyką w Ohio, Michigan i Kentucky.
Miejscowo podane leki przeciwzapalne mogą we wczesnym stadium wyleczyć tę chorobę, a często zdarza się, że także zaćma się zmniejsza.
Niebieski odcień
Nagle oczy twojego wiernego przyjaciela wydają się równie błękitne jak Paula Newmana, więc zaczynasz się nerwowo zastanawiać, czy przypadkiem nie oglądałeś zbyt dużo filmów z tym aktorem.
A to wcale nie są błękitne oczy. W starzejącym się oku następuje zagęszczenie włókien w soczewce i inaczej odbija ona światło. W niektórych przypadkach brązowe dotąd oko wydaje się intensywnie niebieskie. Weterynarze nazywają tę chorobę stwardnieniem soczewki. Jest to jedna z normalnych, związanych z wiekiem zmian w organizmie.
Schorzenie to nie upośledza widzenia psa, ale przy okazji wizyty u weterynarza warto upewnić się, czy nie jest to przypadkiem inna, poważniejsza choroba, mówi dr Waldo Keller, weterynarz okulista, dziekan Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Stanowego Uniwersytetu Michigan, w East Lansing.